Na co pomaga masaż ajurwedyjski (abhyanga)? Masaż ajurwedyjski – na czym polega i czym jest masaż abhyanga?

masaz ajurwedyjski

Kiedy myślisz o relaksie i zdrowiu, jakie pierwsze skojarzenia przychodzą Ci do głowy? Być może myślisz o medytacji, diecie lub regularnym treningu. Ale czy wiedziałeś, że masaż ajurwedyjski to jedno z narzędzi, które może przynieść Ci zdrowie i harmonię? Zróbmy krótką podróż po świecie ajurwedy i odkryjmy, czym jest masaż ajurwedyjski. i jaką rolę może on odegrać dla ciała człowieka. Dowiedz się, co ma on wspólnego z energią życiową, dlaczego ma działanie relaksacyjne, w jaki sposób prowadzi do odprężenia.

Czym jest masaż ajurwedyjski i na czym polega ajurweda?

Masaż ajurwedyjski wywodzi się z Indii i jest jedną z najstarszych technik medycznych na świecie. Opiera się na holistycznym podejściu do zdrowia, uwzględniając ciało, umysł i duszę. Masaż ajurwedyjski jest integralną częścią ajurwedy. To masaż stóp, masaż głowy,  ale i całego ciała, jak równie i głęboka praktyka harmonizująca ciało, umysł i duszę. Abhyanga to specyficzna technika masażu ajurwedyjskiego, polegająca na masowaniu ciała ciepłym olejem. Ma on głęboki wpływ nie tylko na skórę, w tym na walkę z cellulitem, ale także na cały organizm, poprawiając krążeniem przepływy i balans energetyczny. Poprzez masaż w takim wydaniu, można wpłynąć zarówno na fizyczną, jak również i psychiczną sferę życia. To właśnie on pozwala zachować zdrowie, mając przede wszystkim ogromne znaczenie dla przepływu energii. Zgodnie z filozofią ajurwedy, dochodzi do wymiany energii życiowej i uzyskanie pełnej harmonii dla ciała i duszy.

Jakie są rodzaje masażu ajurwedyjskiego?

Istnieje wiele rodzajów masażu ajurwedyjskiego, każdy z nich służy innej potrzebie i jest dostosowany do konkretnej osoby. Niektóre rodzaje masażu są bardziej intensywne, inne mniej, ale wszystkie stanowią najlepszy system medycyny starożytnych Indii. Masaż całego ciała wykonywany przez doświadczonego masażystę, pozwala mieć pozytywny wpływ na pracę całego organizmu człowieka. Niektóre z masaży ajurwedyjskich to:

Masaż Kizhi

To technika, w której używa się małych worków z ziołami. Czy kiedykolwiek czułeś ciepło ziołowego kompresu na swoim ciele? To niesamowite uczucie!

Karnapuranam

Karnapuranam to technika polegająca na kapaniu ciepłego oleju do uszu. Brzmi niezwykle, prawda? Ale czy wiesz, że może pomóc w problemach z uszami i głową?

Janu Vasti

To ajurwedyjska technika leczenia problemów z kolanami. Wyobraź sobie ciepły olej otaczający twoje kolano. Brzmi relaksująco, prawda?

Kati Vasti

Podobnie jak Janu Vasti, ale skupia się na dolnej części pleców. Czy kiedykolwiek czułeś napięcie w tej części ciała? Kati Vasti może być odpowiedzią!

Abhyanga Relax

To pełne ciała masaż relaksacyjny. Po prostu leżysz i pozwól, aby terapeuta zatroszczył się o resztę. Czy nie brzmi to jak raj na ziemi?

Upanhasveda

To technika, która korzysta z mocy parowania. Wyobraź sobie ciepłą parę otaczającą twoje ciało. Czy to nie brzmi jak doskonały sposób na odprężenie?

Ratnaabhyanga

Masaż z użyciem kamieni szlachetnych. Kamienie mają własne unikalne wibracje, które mogą pomóc zharmonizować ciało.

Abhyanga Klasyczna Udvartana Relax

To rodzaj głębokiego masażu ciała. Pomaga on w usuwaniu toksyn i wzmacnia skórę.

Udvartana

Jest to technika polegająca na pocieraniu ciała pastą ziołową. Pomaga to w eksfoliacji i odżywieniu skóry.

Warto sprawdzić dostępne propozycje, aby przekonać się, co okaże się być najlepsze. Ajurweda oferuje wiele różnych form masażu, które mają na celu nie tylko poprawę samopoczucia, ale także leczenie różnych dolegliwości. I tak, jak ważna jest sama technika masażu oraz doświadczenie masażysty, tak również i istotną rolę odgrywa cała otoczka, a więc stosowny klimat: odpowiednia muzyka, świece, atmosfera. W masaży tym bardzo ważną rolę odgrywają również różnego rodzaju oleje, w tym na przykład olej sezamowy, kokosowy, migdałowy czy olejek z drzewa sandałowego. Według indyjskich wierzeń, kluczowe znaczenie ma pięć żywiołów i ajurweda je właśnie wykorzystuje.

Na co pomaga ajurwedyjski masaż - korzyści

Abhyanga to specyficzna technika masażu ajurwedyjskiego, polegająca na masowaniu ciała ciepłym olejem. Ma on głęboki wpływ nie tylko na skórę, ale także na cały organizm, poprawiając krążenie i balans energetyczny.

 1. Masaż ajurwedyjski doskonale relaksuje ciało i umysł, pomagając w redukcji stresu.
 2. Poprawia krążenie krwi, co sprzyja lepszemu dotlenieniu komórek i organów.
 3. Pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu, wspierając naturalne procesy detoksykacji.
 4. Zwiększa elastyczność skóry, czyniąc ją bardziej jędrną i zdrową.
 5. Reguluje równowagę energetyczną, przywracając harmonię wewnętrzną.
 6. Pomaga w leczeniu bólów mięśniowych i stawowych.
 7. Poprawia jakość snu, dzięki głębokiemu relaksowi.
 8. Wzmacnia układ odpornościowy, czyniąc ciało bardziej odporne na choroby.
 9. Pobudza trawienie i przyswajanie składników odżywczych z pożywienia.
 10. Harmonizuje pracę trzech głównych energii (dosha) w ciele: vata, pitta i kapha.

Przeciwwskazania do wykonywania masażu ajurwedyjskiego

Mimo wielu korzyści, istnieją też pewne przeciwwskazania do masażu ajurwedyjskiego, m.in.:

 • Ciężka choroba serca
 • Wysoka gorączka
 • Aktywne stany zapalne skóry

 

Masaż ajurwedyjski to więcej niż tylko masaż. To holistyczne doświadczenie, które pomaga w osiągnięciu harmonii ciała, umysłu i duszy. I zarówno ajurwedyjski masaż głowy, padabhyanga, masaż shirodhara czy inne, mogą okazać się najlepszym wyborem na wiele stanów i dolegliwości, z jakimi zmaga się osoba masowana. Podczas masażu klient może zyskać pełnię relaksu, harmonii i spokoju, stąd też to doskonały sposób na to, aby doprowadzić swój organizm do pełnej harmonii i stabilizacji. W zależności od rodzaju, może być wykonywany w pozycji siedzącej lub leżącej.

FAQ:

 1. Czy masaż ajurwedyjski jest odpowiedni dla każdego? Tak, jednak ważne jest uwzględnienie ewentualnych przeciwwskazań i konsultacja z terapeutą.
 2. Czy oleje używane w masażu ajurwedyjskim są bezpieczne? Tak, oleje używane w ajurwedzie są naturalne i często mają właściwości lecznicze.
 3. Czy masaż ajurwedyjski pomaga w redukcji stresu? Tak, jest doskonałym sposobem na relaksację i złagodzenie stresu.
 4. Ile trwa sesja masażu ajurwedyjskiego? Zależy to od rodzaju masażu, ale zwykle trwa od 30 minut do 1,5 godziny.
 5. Czy po masażu ajurwedyjskim mogę natychmiast wrócić do codziennych aktywności? Zaleca się krótki odpoczynek po masażu, aby ciało mogło w pełni wykorzystać jego korzyści.