Jaka jest dosza KAPHA i jaka mądrość się z nią wiąże?

ajurwedaCzęsto nieświadomie kategoryzujemy ludzi, łącząc ich cechy zewnętrzne z cechami charakteru. Mamy swoje skojarzenia i stereotypy. Robimy tak, ponieważ cechy danej Doszy są widoczne i niektóre osoby będą się charakteryzować określonymi cechami zewnętrznymi.

Idąc tym tropem, osobę z Doszą Kapha możemy określić jako skałę, opokę. Wszystko to, co kojarzy nam się z taką podstawą, stabilnością, powolnością, a jednocześnie jowialnością i łagodnością.

Dzieje się tak, ponieważ energią Doszy Kapha jest ziemia i woda. Dlatego cechami zewnętrznymi ciała będzie szeroka klatka piersiowa i silne mięśnie oraz grube kości. Niestety często takie osoby mają skłonność do przybierania na wadze, a nawet nadwagi, ponieważ mają powolne trawienie i metabolizm.

Kapha jest odpowiedzialna za nawilżanie wszystkich części ciała oraz zapewnienie organom wilgoci, natłuszczenia i gładkości. Dlatego uważa się, że kontroluje Vatę i Pittę.

Aby rozpoznać kogoś z dominującą Doszą Kapha, wystarczy wiedzieć, jak wygląda i funkcjonuje taka osoba.

Łagodna jak Kapha - masaż ajurwedyjski Gdańsk

Często poranki są bardzo trudne dla Kaphy, a bez filiżanki kawy życie wydaje się niemożliwe. Może też odczuwać potrzebę drzemki w ciągu dnia. Ale nie jest to wskazane dla takiej osoby, ponieważ zwiększa to Kapha.

Osoby Kapha są spokojne i cierpliwe. Cechuje je łagodny i miły sposób bycia. Są tolerancyjne, troskliwe i współczujące. Uwielbiają się przytulać i dbają o innych. Są stabilne i wierne. Warto wspomnieć, że mają świetną pamięć, lecz nie bywają pamiętliwe, gdyż łatwo wybaczają. Cechuje je inteligencja i łatwość zarabiania pieniędzy, lecz są raczej oszczędne w ich wydawaniu.

Typ Kapha jest powolny i zrównoważony. Porusza się wolno, tak też mówi. Często spożywa posiłki powoli, podobnie z podejmowaniem decyzji, potrzebuje czasu do namysłu. Można zaobserwować, że wszystko, co robi, wykonuje z pewnego rodzaju gracją i wdziękiem.

Na co Kapha powinna zwrócić uwagę?

Trudną porą roku jest dla nich zima i wczesna wiosna. Kiedy za oknem jest mokro i zimno, może się w organizmie kumulować nadmiar Doszy Kapha. Prowadzi to do obniżenia nastroju oraz zaburzeń emocjonalnych. Zauważa się też tendencję do przeziębienia, grypy, bólu i zatorów zatok, oraz do zaburzeń śluzu na przykład w oskrzelach i płucach.

Objawami zaburzeń Doszy Kapha mogą być ociężałość oraz zatrzymywanie wody w organizmie, oraz przybieranie na wadze. Często osoba taka jest ciągle senna i ospała. Często jest opuchnięta i ma słabe krążenie krwi. Czuje chłód i odczuwa zimną wilgoć w ciele. Pojawiają się przeziębienia i problemy z zatokami spowodowane nadmiarem śluzu i flegmy.

A mentalnie może pojawiać się otępienie, brak zainteresowania pracą, oraz depresja.

Pojawia się także nadmierna senność i apatia, rozdrażnienie oraz trudne emocje, jak chciwość, zazdrość, zaborczość, oraz niezdolność do zaakceptowania zmian.

Kapha to masywna sylwetka i duża wytrzymałość, która zdaje się być idealna dla aktywnego trybu życia. Jednak osoby z Doszą Kapha unikają nadmiernego ruchu i ćwiczeń fizycznych. Zamiast joggingu wybierają spacer lub wręcz siedzenie i jedzenie. Niestety takie nawyki mogą często doprowadzać do nadwagi i związanych z tym chorób. Często wtedy zapadają na otyłość, cukrzycę, choroby serca i nadciśnienie oraz choroby związane z podwyższonym cholesterolem.

Warto jednak podkreślić, że budowa ciała typowa dla Kaphy sprzyja też prokreacji. Osoby z tą Doszą mają wysokie i stabilne libido. Może wolniej się „rozpalają”, lecz dłużej mogą się cieszyć aktem seksualnym.

Co mogę jeść, jeśli jestem Kaphą?

Częstymi przyczynami zaburzeń Doszy Kapha jest zła dieta i nieprawidłowe nawyki. Niestety nadmierne spożywanie słodkich, kwaśnych i tłustych potraw może zaburzać równowagę Kaphy. Również nadmiar mleka i produktów mlecznych, oraz zimne i gazowane napoje, a także spożywanie posiłku, zanim strawimy poprzedni, powoduje negatywne skutki. Należy dbać o zdrowy i aktywny tryb życia, gdyż brak ruchu oraz ćwiczeń, lenistwo i ospałość tez zaburzają Kapha.

Aby przywrócić Doszę Kapha do równowagi, należy zastosować odpowiednią dietę. Spożywanie pokarmów gorzkich, ostrych, cierpkich, suchych i rozgrzewających będzie równoważyć Kaphę w organizmie. Należy też zastosować odpowiednie terapie i zioła. Warto stosować terapie rozgrzewające oraz zalecana jest duża aktywność fizyczna i ćwiczenia, jak energiczny spacer, bieganie czy ćwiczenia kardio.

Ogólne wskazówki dietetyczne dla Kapha:

  • 30-40% pełnych ziaren: krakersy żytnie, suche płatki, gotowane ziarna.
  • 20% białka: kurczak, indyk, jaja gotowane, większość fasoli
  • 40-50% świeżych warzyw z opcjonalnym dodatkiem 10% świeżych i suszonych owoców.

dosza kaphaCo sprzyja doszy Kapha?

Doszę Kapha równoważymy granatem, szlachetnym kamieniem z grupy krzemianów. Jego głęboka czerwień ożywia energię i zmniejsza nadmiar Kapha (zatrzymanie wody, przygnębienie, nadwaga).

Dodajmy, że kolory, które dobrze wpływają na Kapha, to kolory jaskrawe i żywe takie jak czerwony, żółty, pomarańczowy, złoty.

Odpowiednie zapachy do tej Doszy to zapachy rozgrzewające oraz pobudzające takie jak piżmo, henna, kamfora, eukaliptus, cynamon, mirra, tymianek, bazylia, rozmaryn oraz szałwia lekarska.

Podsumowując, nie należy lekceważyć roli tej Doszy w naszym organizmie. Ponieważ wszystkie Dosze muszą być we wzajemnej równowadze, zawsze musimy zwracać uwagę na objawy i stan naszego organizmu. Natomiast jeżeli Dosza Kapha jest dominującą Doszą konstytucyjną, musimy umiejętnie utrzymywać balans z innymi Doszami. Pamiętajmy, że aby nasz organizm był zdrowy i abyśmy mogli żyć długo, wystarczy odpowiednio zadbać o naszą konstytucję i utrzymywać równowagę z pozostałymi Doszami. Często zapominamy o tym w naszym codziennym życiu i dlatego występują wszystkie dolegliwości fizyczne i psychiczne, oraz jesteśmy bardziej podatni na choroby.