Skip to content

Warsztat dla rodziców. Odruchy pierwotne kontra Emocje

To wspierający warsztat dla rodziców, który pomaga poznać prawdziwe przyczyny "trudnego" zachowania dzieci i tłumaczy, jak zharmonizować młodego człowieka.
27 kwietnia 2025
Drogi rodzicu,
czy nie możesz przestać się złościć na swoje dziecko❓
czy obserwujesz u dziecka nadmierne emocje takie, jak lęk, złość, smutek, nadmierna ekscytacja, rozżalenie, agresja❓
czy twoje dziecko ma lęk separacyjny i nie umiesz sobie z nim poradzić❓
czy twoje dziecko sika w nocy❓
nie radzisz sobie jako matka i przy nadmiernych emocjach dziecka czujesz się bezradna❓
 
Za wszystkimi tymi problemami stoją 𝐨𝐝𝐫𝐮𝐜𝐡𝐲 𝐩𝐢𝐞𝐫𝐰𝐨𝐭𝐧𝐞, które powstają w życiu płodowym twojego dziecka. Kiedy nie mogą być prawidłowo zintegrowane lub zostają osłabione, odzwierciedla się to w zachowaniu dziecka, które potem nazywamy zwyczajowo niegrzecznym, nadpobudliwym lub przypisujemy jego zachowania do ADHD.
 
Jeśli rozpoznajesz swoje dziecko w jednym z poniższych typów, ten warsztat jest dla ciebie:
👉 𝐏𝐄̨𝐃𝐙𝐈𝐖𝐈𝐀𝐓𝐑 – element DRZEWA wg Pięciu Przemian
Jak ogarnąć pędziwiatra? Dlaczego nie możesz zatrzymać swojego dziecka? Jest wszędzie na raz? W kogo on się wdał?
👉 𝐁𝐎𝐈𝐃𝐔𝐃𝐄𝐊 – element WODY wg Pięciu Przemian
Bladziutki, boi się ciemności, nie umie się bawić z innymi, chowa się pod spódnicą mamy
👉 𝐉𝐄̨𝐂𝐙𝐘𝐁𝐔Ł𝐊𝐀 – element ZIEMI wg Pięciu Przemian
Maruda, jęczy, często ma gile, wszystko bierze na siebie, często stoi w kącie
👉 𝐒𝐌𝐔𝐓𝐀𝐒𝐄𝐊 – element METALU wg Pięciu Przemian
Nie wiesz, dlaczego twoje dziecko nie chce się bawić i woli zostać w domu? Często choruje na górne drogi oddechowe?
👉 𝐃𝐄𝐌𝐎𝐋𝐊𝐀 – element OGNIA wg Pięciu Przemian
Czerwony ze złości, wiecznie spocona główka, głośno mówi. Jesteś tym wykończona? Potrzebujesz instrukcji obsługi do swojego dziecka?
 
𝐃𝐫𝐨𝐠𝐢 𝐫𝐨𝐝𝐳𝐢𝐜𝐮 – 𝐧𝐢𝐞 𝐣𝐞𝐬𝐭𝐞𝐬́ 𝐬𝐚𝐦!
Kiedy masz problem ze swoim dzieckiem, to często nie wiesz, dokąd pójść w poszukiwaniu pomocy albo zwyczajnie masz nadzieję, że dziecko z tego wyrośnie.  Często też bierzesz na siebie winę za zachowanie dziecka, ale nic z tym nie robisz, bo zwyczajnie nie wiesz, co.
Tymczasem tzw. problemy wychowawcze to bardzo ważne sygnały, które wysyła ci twoje dziecko i którymi powinieneś się zaopiekować. Jak? 𝐖ł𝐚𝐬́𝐧𝐢𝐞 𝐨 𝐭𝐲𝐦 𝐜𝐡𝐜𝐞𝐦𝐲 𝐜𝐢 𝐨𝐩𝐨𝐰𝐢𝐞𝐝𝐳𝐢𝐞𝐜́ 𝐧𝐚 𝐭𝐲𝐦 𝐰𝐚𝐫𝐬𝐳𝐭𝐚𝐜𝐢𝐞.
Rodzicowi trudno jest przyznać się do tego, że ma nieprzepracowane własne emocje, że są rzeczy, które wymagają terapeutyzacji. A przecież wszystko, co dzieje się w emocjach rodzica (a są to bardzo złożone sprawy), rzutuje na dziecko.
Więcej: nadmierne emocje, które wykazuje twoje dziecko, może być związane z konkretnymi 𝐞𝐭𝐚𝐩𝐚𝐦𝐢 𝐣𝐞𝐠𝐨 𝐳̇𝐲𝐜𝐢𝐚 𝐩ł𝐨𝐝𝐨𝐰𝐞𝐠𝐨. Na teraźniejszy obraz emocjonalności dziecka wpływa mnóstwo czynników związanych z przebiegiem ciąży oraz z tym, co działo się w emocjach mamy w jej trakcie oraz co dzieje się z rodzicami obecnie. Dziecko nie jest indywidualnym bytem, jest częścią skomplikowanego systemu rodzinnego, w którym wzajemnie wywieracie na siebie wpływ.
 
𝐓𝐰𝐨𝐣𝐞 𝐞𝐦𝐨𝐜𝐣𝐞 𝐬𝐚̨ 𝐰𝐚𝐳̇𝐧𝐞
Kiedy emocjonalność rodzica nie jest zaopiekowana, dziecko odzwierciedla jego zachowania. To z kolei powoduje, że jego układ nerwowy nie umie nauczyć się nowych umiejętności z naturalnym rytmem w rozwoju, tylko tworzy własne mechanizmy “radzenia sobie” z sytuacjami. 𝐊𝐢𝐞𝐝𝐲 𝐦𝐚𝐦𝐚 𝐜𝐚ł𝐲 𝐜𝐳𝐚𝐬 𝐜𝐳𝐮𝐣𝐞 𝐳ł𝐨𝐬́𝐜́, 𝐝𝐳𝐢𝐞𝐜𝐤𝐨 𝐫𝐨́𝐰𝐧𝐢𝐞𝐳̇ 𝐰𝐲𝐤𝐚𝐳𝐮𝐣𝐞 𝐧𝐚𝐝𝐦𝐢𝐞𝐫𝐧𝐚̨ 𝐞𝐦𝐨𝐜𝐣𝐨𝐧𝐚𝐥𝐧𝐨𝐬́𝐜́, bo odruchy pierwotne w jego ciele nie integrują się z neurologicznym rytmem.
 
To powoduje szereg tzw. “problematycznych zachowań” z którymi, drogi rodzicu, nie wiesz co począć. Gdy zamiast podążać prawidłowym rozwojem, dziecko tworzy w sobie system obronny, a bezradny rodzic tworzy system kar i nagród, to efekt może być tylko jeden: w nastoletnim życiu twoje dziecko jest po prostu rozwibrowane, a problemy przybierają na sile. Wtedy rodzice udają się do psychiatrów dziecięcych, zakładając, że zachowanie, z którym nie potrafią sobie poradzić wynika z zaburzenia psychicznego. Tymczasem to bardzo często pokłosie problemów z wczesnego dzieciństwa, które nie zostały odpowiednio zaopiekowane. 𝐓𝐞𝐫𝐚𝐳 𝐣𝐞𝐬𝐭 𝐜𝐳𝐚𝐬, 𝐛𝐲 𝐰ł𝐚𝐬́𝐜𝐢𝐰𝐢𝐞 𝐬𝐢𝐞̨ 𝐧𝐢𝐦𝐢 𝐳𝐚𝐣𝐚̨𝐜́!
 
Do każdej emocji możemy przypisać konkretny odruch pierwotny, np. 𝐬𝐭𝐫𝐚𝐜𝐡 𝐳𝐰𝐢𝐚̨𝐳𝐚𝐧𝐲 𝐣𝐞𝐬𝐭 𝐳 𝐧𝐢𝐞𝐳𝐢𝐧𝐭𝐞𝐠𝐫𝐨𝐰𝐚𝐧𝐲𝐦 𝐨𝐝𝐫𝐮𝐜𝐡𝐞𝐦 “𝐦𝐨𝐫𝐨”. Co spowodowało, że ten odruch nie zintegrował się u twojego dziecka? Kiedy nastąpił “problem”? Czy miały na to wpływ wydarzenia z okresu prenatalnego czy są związane z twoją emocjonalnością? Odpowiedzi na te pytania uzyskasz na naszym warsztacie.
 
𝐍𝐚 𝐜𝐳𝐲𝐦 𝐩𝐨𝐥𝐞𝐠𝐚 𝐰𝐚𝐫𝐬𝐳𝐭𝐚𝐭?
 
– podczas spotkania w kameralnej grupie zajmiemy się nadmiarowymi emocjami dzieci – wyjaśnimy, jak dana emocja łączy się z danym odruchem pierwotnym i jak osłabiony odruch może wpływać na różne zachowania dziecka
– dowiesz się, w którym miesiącu ciąży dany odruch się kształtuje i co mogło wpłynąć na to, że został osłabiony, a także jak go zintegrować
– warsztat zakończymy Pytaniami do terapeutek prowadzących. To pomoże wam usystematyzować nową wiedzę i nakreślić plan działania dla was i waszego dziecka
 
𝐃𝐥𝐚 𝐤𝐨𝐠𝐨 𝐣𝐞𝐬𝐭 𝐰𝐚𝐫𝐬𝐳𝐭𝐚𝐭?
Dla każdego rodzica, który czuje się bezradny i przytłoczony emocjonalnością swojego dziecka. Dla obojga rodziców lub tylko dla mamy. Kiedy rozumiesz problem, jesteś już w połowie drogi do sukcesu!
Emocje uzdrowione najpierw w rodzicu, mogą uzdrowić się w dziecku. Nie ma “dzieci do naprawienia” – są emocje rodziców i zaburzone odruchy pierwotne. Tylko jednoczesna praca nad rodzicem i dzieckiem przynosi efekty.
Zdrowe rodzicielstwo i szczęśliwe dzieciństwo łączą odruchy pierwotne – pozwól sobie pomóc i otrzymaj mądre wsparcie, którego potrzebujesz. Nie jesteś z tym sam!

Twój rozwój będzie wspierać

Dodatkowe informacje i zapisy

Zgłoś się  do nas jeśli potrzebujesz więcej informacji lub chcesz zapisać się na kurs.

Wolisz porozmawiać? Żaden kłopot!
Zadzwoń pod nr 509 614 409 (pn-pt 9-16) a wszystko opowiemy.