Skip to content

Ajurweda – matka medycyny, która leczy ciało, umysł i duszę

Czym jest ajurweda?

Ajurweda, określana matką medycyny, jest jedną z najstarszych form leczenia. W 1979 roku została uznana oficjalnie za system leczniczy, za koncepcję zdrowia i terapii przez Światową Organizację Zdrowia. Ta starohinduska sztuka leczenia, która liczy sobie 5 tyś. lat, skupia się przede wszystkim na zachowaniu pierwotnej równowagi organizmu, a więc samego zdrowia. Łączy ona aspekty fizyczne z psychologią i filozofią, tworząc razem nierozerwalną całość.

Przychodząc na świat, noworodek ma w pełni zachowaną pierwotną równowagę organizmu, ale wraz z upływem czasu, w wyniku niezdrowego trybu życia, nieodpowiedniej diety, braku snu czy nadmiaru stresu, ta równowaga zostaje zachwiana. Ajurweda zakłada, że człowiek jest energią, dlatego też, aby żył i był zdrowy oraz szczęśliwy, musi tą prawidłową energię zachować. Na zdrowie składa się niepowtarzalna równowaga w formie – pitha, vatha i kapha. Ajurweda pokazuje, że zdrowy umysł to zdrowe ciało i na tym właśnie powinien każdy z nas skupić się w sposób szczególny.

Masaż ajurwedyjski – stan równowagi między ciałem a duszą

Oprócz zdrowej diety, aktywności, spokoju i redukcji stresu, istotnym elementem wpływającym na stan umysłu i ciała jest masaż i terapia ajurwedyjska. Składa się na niego zarówno masaż całego ciała, jak i masaż głowy. W wykonywaniu masażu istotne znaczenie ma sama technika, jak również i zastosowanie odpowiednich olejów naturalnych, ziołowych. W trakcie zabiegów ajurwedyjskich, kluczowe znaczenie odgrywa zniwelowanie napięcia mięśniowego, zregenerowanie tkanek, a poprzez stymulację, działanie na odpowiednie punkty witalne. Zawsze masaż ajurwedyjski abhyanga dobierany jest indywidualnie do każdego pacjenta. Decydując się na terapię i zabieg ajurwedyjski, można wprowadzić ciało w stan totalnej równowagi i przywrócenia siły energetycznej, która rządzi ciałem, co wpływa i na aspekt emocjonalny, na całą sferę fizyczną i połączoną z nią sferę psychiczną.

Naturalna medycyna holistyczna pochodząca z południowych Indii

Brak odpowiedniej energii w poszczególnych narządach i układach, oznacza zakłócenie w ich funkcjonowaniu. Poprzez zmianę trybu życia pacjenta, pracę z ciałem w formie masażu, która pobudza krążenie, można znacząco wpłynąć na funkcjonowanie całego organizmu, zarówno pod względem fizycznym, jak również i psychicznym. Odpowiednie masaże i zabiegi mają ogromne znaczenie w kwestii naturalnego podejścia do zdrowienia i zyskania doskonałego samopoczucia, posiadania energii i chęci do życia.