Kurs zawodowy - Terapeuta Ajurwedyjski

START KURSU: 19 kwietnia 2024 

Mamy przyjemność ogłosić, że Szkoła OdNowa zdobyła status Centrum Kształcenia Ustawicznego jako Szkoła OdNowa Izabeli Milczarek. Absolwenci naszych kursów zawodowych otrzymują dyplom ukończenia kursu oraz certyfikat Ministerstwa Edukacji Narodowej.

dla kogo jest ten kurs?

🔸 dla każdego, kto chce wkroczyć na nową ścieżkę zawodową jako terapeuta ajurwedyjski 

🔸 dla każdego, kto chce maksymalnie poznać ajurwedyjski system leczniczy w teorii i praktyce dla zdrowia własnego i swoich najbliższych

🔸 wiedza ani wcześniejsze doświadczenie nie są wymagane, kurs uczy wszystkiego od podstaw

🔸 KURS PROWADZONY JEST W JĘZYKU POLSKIM

→ czego się nauczysz?

🔸 nauczysz się prawidłowego wykonywania wszystkich trzech kroków w pracy z pacjentem: konsultacji, stawiania diagnozy i realizowania konkretnej terapii w praktyce 

🔸 kurs łączy teorię z praktyką (zabiegi, terapie, masaże) i kompleksowo przygotowuje do zawodu terapeuty ajurwedyjskiego

🔸 trzy dodatkowe fakultety z zakresu tożsamości i misji terapeuty oraz komunikacji z pacjentem dodatkowo pomogą wybudować w tobie jakości terapeutyczne i przygotują cię do nowej roli

→ dlaczego kurs trwa ponad rok?

🔸 to optymalny czas na pozyskanie wiedzy i naukę konkretnych terapii, podczas którego w kursancie konsekwentnie wybudowują się jakości terapeutyczne i zrozumienie wyjątkowej misji, której się podejmuje 

🔸 to również czas na zrozumienie mądrości medycyny ajurwedyjskiej na bardzo głębokim poziomie i wprowadzenie fundamentalnych zmian w życiu przyszłego terapeuty tak, by mógł zrozumieć i odpowiedzieć na potrzeby swoich pacjentów

Brzmi interesująco? Czujesz, że to twoja nowa ścieżka? Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapoznaj się ze szczegółami poniżej.

Czym jest Ajurweda?

Ajurweda to starożytny system naturalnej medycyny holistycznej wywodzący się z południowych Indii. Nazwa dosłownie oznacza naukę, wiedzę (veda) o życiu (ayus). Według ajurwedy zdrowie to stan równowagi między ciałem, duchem i umysłem, choroba zaś oznacza zakłócenia w ich funkcjonowaniu.

Praktyki ajurwedyjskie służą nie tylko wyeliminowaniu doraźnych, konkretnych problemów zdrowotnych, ale przede wszystkim mają pomóc w zapobieganiu im i długofalowym utrzymaniu dobrej kondycji psychofizycznej. W czasie leczenia próbuje się dojść do przyczyny choroby, analizując m.in. tryb życia pacjenta, jego konstytucję energetyczną (według ajurwedy istnieją trzy główne typy energii obecne w każdym organizmie: vata, pitta i kapha, które powinny być w stanie równowagi), uwarunkowania genetyczne, aktualną sytuację życiową itp. Ważne są nie tylko objawy somatyczne, ale także emocjonalna i duchowa sfera życia człowieka.

W Szkole OdNowa uczymy ajurwedy jako systemu leczniczego. To nie tylko masaże i zabiegi – to medycyna ze starożytnym rodowodem, filozofia i styl życia.

Kim jest Terapeuta Ajurwedy?

Terapeuta ajurwedyjski to pełen zrozumienia i wrażliwości terapeuta, który roztacza nad Pacjentem bardzo szczególną opiekę, budując w nim równowagę energetyczną na wielu poziomach. 

Terapeuta ajurwedyjski postrzega swojego Pacjenta w sposób holistyczny. Wpływając na ciało, wybudowując ogólny dobrostan Pacjenta, który zmienia perspektywę spojrzenia na siebie samego i otaczający go świat. 

Zabiegi ajurwedyjskie służą nie tylko wyeliminowaniu doraźnych, konkretnych problemów zdrowotnych, ale przede wszystkim mają pomóc w zapobieganiu im i długofalowym utrzymaniu dobrej kondycji psychofizycznej. W czasie leczenia próbuje się dojść do przyczyny choroby, analizując m.in. tryb życia pacjenta, zaburzenia zdrowotne, jego konstytucję energetyczną, uwarunkowania genetyczne, aktualną sytuację życiową itp. Ważne są nie tylko objawy somatyczne, ale także emocjonalna i duchowa sfera życia człowieka.

Wśród praktyk ajurwedyjskich wspomagających leczenie są rozmaite masaże i terapie. Poprzez stymulację ciała fizycznego oddziałuje się także na umysł i duszę.

Jak Terapeuta pracuje z Pacjentem?

Terapeuta Ajurwedy dba o uzdrowienie Pacjenta, aby ten czuł pełen dobrostan w swoim ciele, umyśle i duchu. Każda sesja terapeutyczna wsparta jest szczegółowym wywiadem, podczas którego Terapeuta uzyskuje informacje na temat aktualnej kondycji zdrowotnej, mentalnej i emocjonalnej Pacjenta.

Wywiad ten służy uwzględnieniu różnych czynników, mających wpływ na objawy somatyczne i zaburzenia równowagi energetycznej Pacjenta i pomaga dobrać jak najlepszą terapię, która wraz z zaleceniami dotyczącymi trybu życia pomoże przywrócić Pacjentowi długofalowe i kompletne zdrowie.

Terapeuta do stosowanych przez siebie terapii i zabiegów ajurwedyjskich potrafi samodzielnie przygotować i dobrać indywidualnie do każdego Pacjenta naturalne składniki takie, jak oleje, proszki, zioła, napary i stemple ziołowe, które mają określone właściwości lecznicze.

Wiedza, jaką Terapeuta pozyskuje, mocno związana jest z sezonowością i zmianami, jakie generuje Matka Ziemia, dlatego jest tak wszechstronna. 

Chcesz poznać szczegóły? Zostaw adres e-mail:


    Podaj wynik 8 + 8


      Podaj wynik 4 + 2

      Struktura Kursu

      Kurs łączy ogrom wiedzy teoretycznej z wieloma godzinami praktyki, aby student na bieżąco utrwalał informacje i wybudowywał siebie jako w pełni samodzielnego terapeutę z zapleczem w postaci świetnej znajomości wielowymiarowego zagadnienia ajurwedy.

      Obie sekcje, teoretyczna i praktyczna, będą podzielone na segmenty i będą realizowane podczas dwunastu systematycznych, wynikających jeden z drugiego zjazdów, aby student uzyskał komplementarną wiedzę na temat podstaw diagnostyki i realizacji terapii i zabiegów.

      Zakres wiedzy teoretycznej będzie składał  się z następujących tematów:

      1. Ajurweda

      – Historia
      – Odmiany ajurwedy w Indiach
      – Ajurweda w Europie
      – Diagnoza i dostosowanie terapii
      – Dieta
      – Oleje i zioła lecznicze stosowane w ajurwedzie
      – Panćakarma w Indiach i Europie
      – Teoria dosz

      2. Anatomia i nauka o punktach witalnych

      – Anatomia
      – Elementy fizjologii
      – Elementy fizjoterapii
      – Marmy – punkty witalne
      – Zależność między pracą narządów wewnętrznych i układem ruchu

      3. Zdrowie według ajurwedy

      – Dieta
      – Aktywność fizyczna
      – Emocje
      – Zdrowie psychiczne
      – Klasyfikacja chorób i zaburzeń
      – Czas: pory roku, pory dnia
      – Holistyczny styl życia na co dzień

      Zakres wiedzy praktycznej będzie składał się różnego rodzaju technik masaży, zabiegów i terapii, które są podstawą narzędzi terapeutycznych, w zakresie jakich musi być wykształcony Terapeuta Ajurwedyjski.

      Sekcja praktyczna będzie składała się z następujących elementów:

      1. Terapie i masaże nakierowane na leczenie głowy i górnej części ciała:

      – masaż głowy: shiroabhyanga
      – terapie na głowę: shirodara, piću i inne
      – zabiegi na zatoki: nasyam i dhumapanam
      – zabieg na uszy: karnapuranam
      – zabieg na oczy: netra vasti

      2. Terapie i masaże całego ciała:

      – olejowy masaż całego ciała: abhyanga i jej warianty
      – terapia ziołowym proszkiem: udvarthanam
      – samodzielne przygotowanie olejów ziołowych do terapii
      – stemple ziołowe: kizhi i ich warianty

      3. Terapie miejscowe w różnych wariantach, m.in.:

      – kati wasti (dolne plecy)
      – indra wasti (szyja)
      – dźanu wasti (kolana)
      – puszta wasti (płuca)

      Czego nauczysz się na kursie?

      Celem kursu jest wykształcenie terapeuty, bazującego w swojej pracy na zasadach ajurwedy, jako systemu leczniczego. Nacisk kładziony będzie przede wszystkim na takie aspekty, jak:

      👉  nauka stawiania właściwej diagnozy i dobór odpowiedniej terapii do indywidualnej aktualnej kondycji danego pacjenta,

      👉  dobór właściwych olejów i ziół do danej terapii i kondycji pacjenta, uwzględniającej dodatkowe czynniki zewnętrzne, takie jak pora roku i aktualne warunki pogodowe,

      👉  poprawne wykonanie poszczególnych technik masażu i terapii (w obrębie jednego masażu czy terapii stosuje się różne techniki)

      Po 9 weekendowych zjazdach, w styczniu i lutym 2025 roku, studenci będą realizować praktyki z Pacjentem klinicznym, które utrwalą ich wiedzę i umiejętności. 

      ℹ️ Dodatkowo w trakcie trwania kursu, po zajęciach głównych, zostaną przeprowadzone trzy fakultety: “Kim jest terapeuta?”, “Ja, terapeuta” oraz “Wnioski z pracy terapeutycznej”. Podczas fakultetów prowadzonych przez Izę Milczarek oraz Agnieszkę Marcyniuk studenci będą edukować się z zakresu jakości terapeutycznych takich, jak m.in. zrozumienie istoty misji terapeuty ajurwedyjskiego, komunikacja z Pacjentem i zrozumienie jego potrzeb oraz dotarcie do pełni swoich potencjałów w służbie Pacjentom. ℹ️

      Dla kogo jest ten kurs?

      Kurs Terapeuty Ajurwedyjskiego dedykowany jest osobom, które w swojej praktyce terapeutycznej chcą stosować ajurwedę w aspekcie leczniczym. 

      Wiedza, jaką będzie można pozyskać na kursie, będzie nakierowana na aspekt uzdrawiania Pacjenta i oferowania mu wieloaspektowej poprawy jakości życia.

      Program kursu obejmuje szeroki zakres zagadnień wiedzy o ajurwedzie, a jego część praktyczna oferuje solidny warsztat technik stosowanych podczas konsultacji, zabiegów, masaży i terapii ajurwedyjskich, dlatego wcześniejsza znajomość zagadnienia ajurwedy jest mile widziana, ale niekonieczna. 

      To również kurs dedykowany osobom, które nie planują terapeutycznej ścieżki zawodowej, ale interesują się ajurwedą, proponowanym przez nią stylem życia i chcą zdobyć wiedzę i umiejętności, aby wykorzystywać je w życiu prywatnym dla siebie i najbliższych.

      Kto będzie wspierał Twój rozwój?

      Sankar Lal Sivasankaran Nair pochodzi z miasta Tiruwanantapuram (Kerala, Indie).

      Jest dyplomowanym terapeutą ajurwedyjskim i nauczycielem południowoindyjskiej sztuki walki kalarippajattu, której element stanowi system leczniczy kalari ćikitsa.
      Praktyka w tych dziedzinach stanowi od wielu pokoleń tradycję w jego rodzinie.

      Zabiegów i masaży ajurwedyjskich uczył się w Tiruwanantapuram w latach 1999–2008 m.in. w Instytucie Studiów Ajurwedyjskich (ukończył profesjonalny kurs Ayurveda Panchakarma) i w Maruthi Marma Chikilsa Kalari Sangham & Ayurveda, a także w prywatnych poradniach lekarzy ajurwedyjskich (P. S. Sharma, B. S. Jacob z Somatheeram Resort). Pracował jako terapeuta w Sivam Ayurvedic Specialty Hospital.

      Od 2008 roku mieszka we Wrocławiu. Jest współzałożycielem i mistrzem szkoły kalarippajattu Studio Kalari oraz jej indyjskiej filii Alamkottu Kalari Sangham w Tiruwanatapuram. Prowadzi własną praktykę ajurwedyjską, w ramach której udziela konsultacji, wykonuje terapie i masaże oraz prowadzi kursy i warsztaty terapii ajurwedyjskich.

      Współpracuje także z Integrative Medical Center w Żernikach Wrocławskich i Kliniką OdNowa w Gdańsku. Pacjenci przybywają do niego z całej Polski i z zagranicy.

      PAWEŁ FEDUCH

      Asystent Sankara, doświadczony terapeuta ajurwedyjski i dyplomowany refleksolog. Mówi o sobie:

      Moja przygoda z ajurwedą rozpoczęła się od podróży w poszukiwaniu siebie poprzez kalarippajattu, sztuki walki pochodzącej z Kerali w południowych Indiach. 

      Na przełomie roku 2017/2018 odbyłem pierwszą podróż do Indii, kiedy to namacalnie doświadczyłem ajurwedy jako sposobu na życie. Praktyka kalari pokazała mi jak aspekty fizyczny, mentalny i duchowy są ze sobą ściśle połączone. Dzięki regularnym treningom zostałem wprowadzony do systemu medycznego „kalari ćikitsa”, który jest mocno związany z ajurwedą. Od tamtego momentu krok po kroku uczyłem się masaży i terapii. Moim nauczycielem jest Sankar Lal Sivasankaran Nair. Jestem również refleksologiem – absolwentem Szkoły OdNowa. Dodatkowo pogłębiam swoją wiedzę na specjalistycznych kursach, a także podczas regularnych pobytów w Indiach. Na co dzień pracuję jako terapeuta w klinice Integrative Medical Center w Żernikach Wrocławskich.

      Chcesz poznać szczegóły? Zostaw adres e-mail:


        Podaj wynik 3 x 3

        Termin kursu

        Kurs podzielony jest na 3 semestry według następującego harmonogramu zjazdów:

        Semestr 1

        01. 19-21.04.2024

        02. 17-19.05.2024

        03. 07-09.06.2024

        04. 12-14.07.2024

        Semestr 2

        05. 02-04.08.2024

        06. 30.08-01.09.2024

        07. 04-06.10.2024

        08. 08-10.11.2024

        Semestr 3

        09. 29.11-01.12.2024

        10. 14-16.03.2025

        11. 11-13.04.2025

        12. 16-18.05.2025

        Harmonogram zajęć

        piątek

        09.00 – 13.00 blok zajęciowy

        13.00 – 14.30 przerwa obiadowa

        14.30 – 18.30 blok zajęciowy

        sobota

        09.00 – 13.00 blok zajęciowy

        13.00 – 14.30 przerwa obiadowa

        14.30 – 18.30 blok zajęciowy

        niedziela

        09.00 – 13.00 blok zajęciowy

        W sumie zostanie przepracowanych 240 godzin zajęciowych w ciągu całego okresu nauczania.

        Dodatkowo przeprowadzonych zostanie 12 godzin fakultetów praktycznych z zakresu jakości terapeutycznych oraz wielogodzinne praktyki z Pacjentem klinicznym.

        Egzamin:

        Egzamin końcowy będzie składał się z kilku etapów, które obejmą:

        • pracę pisemną dotyczącą zakresu rozpoznania pacjenta – studium przypadku
        • pracę praktyczną z zakresu diagnozy holistycznej – pacjent kliniczny
        • przeprowadzonej komunikacji w terapii – obserwacja kliniczna

         

        Informacje szczegółowe:

        Placówka organizująca kurs Terapeuty Ajurwedyjskiego jest

        Centrum Medycyny Naturalnej Izabela Milczarek
        wpisana do Rejestru Instytucji Szkoleniowych pod numerem 2.22/00090/2023

        Ilość miejsc ograniczona

         

        Obserwuj nas na Facebook’u – Kliknij tutaj i przejdź do fanpage’a

        Chcesz poznać szczegóły? Zostaw adres e-mail:


          Podaj wynik 8 x 4

          Poszerz swoją wiedzę.

          Kontakt

          Jeżeli masz pytania dotyczące kursu – zadzwoń do nas.

          (+48) 509 614 409
          sekretariat@odnowacentrum.pl