Kurs zawodowy - Terapeuta Ajurwedyjski
Terapeuta Ajurwedyjski - Kurs zawodowy
prowadzący: SANKAR LAL SIVASANKARAN NAIR
Wspieramy w zdobyciu dofinansowania na kurs zawodowy terapeuta ajurwedyjski.
Dzięki współpracy z Centrum Wsparcia Biznesu INCOM Piotr Jasiek wspieramy w zdobyciu dofinansowania na kurs zawodowy terapeuta ajurwedyjski.
Kontakt:
🙋♀️ Monika Kazyaka
📲+ 48 698 562 552
📧 szkolenia@cwb-incom.eu
📧 kazyaka.monika@gmail.com
Pochodzenie terapii
Ajurweda to starożytny system naturalnej medycyny holistycznej wywodzący się z południowych Indii. Nazwa dosłownie oznacza naukę, wiedzę (veda) o życiu (ayus). Według ajurwedy zdrowie to stan równowagi między ciałem, duchem i umysłem, choroba zaś oznacza zakłócenia w ich funkcjonowaniu.
Praktyki ajurwedyjskie służą nie tylko wyeliminowaniu doraźnych, konkretnych problemów zdrowotnych, ale przede wszystkim mają pomóc w zapobieganiu im i długofalowym utrzymaniu dobrej kondycji psychofizycznej. W czasie leczenia próbuje się dojść do przyczyny choroby, analizując m.in. tryb życia pacjenta, jego konstytucję energetyczną (według ajurwedy istnieją trzy główne typy energii obecne w każdym organizmie: vata, pitta i kapha, które powinny być w stanie równowagi), uwarunkowania genetyczne, aktualną sytuację życiową itp. Ważne są nie tylko objawy somatyczne, ale także emocjonalna i duchowa sfera życia człowieka.
Według ajurwedy wszystko, co istnieje, składa się z pięciu składników: przestrzeni, powietrza, ognia, wody i ziemi. Elementy te przenika energia witalna – prana – krążąca w ciele w kanałach energetycznych (nadi) i regulująca funkcjonowanie organizmu. Gdy kanały te z jakichś powodów zostaną zablokowane, dochodzi do zaburzenia pracy całego organizmu, czego efektem jest złe samopoczucie i choroba.
Wśród praktyk ajurwedyjskich wspomagających leczenie są rozmaite masaże i terapie. Poprzez stymulację ciała fizycznego oddziałuje się także na umysł i duszę.
Chcesz poznać szczegóły? Zostaw adres e-mail:
Cały kurs podzielony jest na 4 bloki tematyczne:
(Zajęcia prowadzone przez Sankar Lal Sivasankaran Nair będą w j. angielskim tłumaczone na j. polski)
TEORIA
1. Ajurweda
- historia
- założenia teoretyczne (dosze, prakriti)
- badanie pulsu
- diagnoza i dostosowanie terapii
- dieta
- oleje i zioła lecznicze stosowane w ajurwedzie
- panchakarma
- prasava raksha: terapia poporodowa
- masaż dzieci i niemowląt
2. Anatomia i nauka o punktach witalnych
- anatomia
- elementy fizjologii
- elementy fizjoterapii
- marmy – punkty witalne
- relacje między pracą narządów wewnętrznych i układem ruchu
3. Zdrowy styl życia według ajurwedy
- dieta
- aktywność fizyczna
- emocje
- zdrowie psychiczne
- czas: pory roku, pory dnia
- styl życia na co dzień
Praktyka i masaże
Masaż głowy i ramion poprawia krążenie krwi, pomaga przy bezsenności, stresie, bólach głowy i barków, a także zmęczeniu oczu; wzmacnia włosy i skórę głowy, odświeża. Polecany osobom pracującym dużo przed komputerem, cierpiącym na częste skurcze ramion, ból uszu. W trakcie masażu oddziałuje się na ważne punkty witalne (marmy) głowy i ramion.
Zabieg polegający na polewaniu czoła ciepłym olejem. Przynosi ochłodę, rewitalizuje i uspokaja. Głęboki spokój i wyciszenie, w jakie wprowadza zabieg, oddziałują na całe ciało i regenerują je, przywracając harmonię na poziomie fizycznym, psychicznym i duchowym. Pomaga przy bezsenności, chronicznych bólach głowy, karku, ramion, oczu i uszu, stresie.
Dla uzyskania głębokiego i długotrwałego efektu terapeutycznego zaleca się, aby zabieg shirodhara poprzedzony był masażem abhayanga całego ciała lub aby były one wykonywane jednocześnie.
Zabieg trwa 45 min. (2 godz. z masażem abhayanga) i wykonuje się go w serii 3, 5 lub 7-dniowej.
Zabieg polega na wprowadzeniu ziołowych olejów, soków lub proszków do przewodu nosowego. Zabieg zaczyna się od olejowego masażu twarzy, po którym wykonuje się inhalacje, a następnie wprowadza krople do nosa. Według ajurwedy zatoki przynosowe są połączone z mózgiem i stymulują jego ośrodki witalne. Nasyam czyści i wzmacnia przewody nosowe oraz zatoki, przywracając pełny i swobodny oddech.Zabieg ten polecamy jest przy alergiach, zapaleniach zatok, bólach głowy, migrenach, wypadaniu włosów, przedwczesnym siwieniu, nieżytach nosa, sztywności karku.
kompleksowy masaż całego ciała i głowy z użyciem ciepłych olejów ziołowych. Dobór oleju zależy od takich czynników, jak konstytucja danej osoby, wiek, pora roku i ewentualne dolegliwości. Podczas początkowej części masażu siedzi się, a następnie leży. Jest to najbardziej popularny masaż ajurwedyjski, zalecany w każdym wieku dla utrzymania dobrej kondycji psychofizycznej.
Zalety masażu:
- odpręża i oczyszcza ciało oraz umysł,
- poprawia krążenie krwi i limfy,
- stymuluje pracę organów wewnętrznych,
- rozbija napięcia mięśniowe,
- pomaga usunąć toksyny,
- przywraca harmonię i witalność,
- rozluźnia i uspokaja,
- wspomaga odblokowanie kanałów energetycznych (nadi), w których krąży energia życiowa (prana),
- uelastycznia i wygładza skórę,
- spowalnia proces starzenia,
- dodaje sił w radzeniu sobie z codziennym stresem i napięciami,
- poprawia odporność.
Szczególnie polecany jest osobom przemęczonym, zestresowanym, prowadzącym siedzący tryb życia, cierpiącym na bóle kręgosłupa i bezsenność. Masaż ten dzięki użyciu oleju wspomaga także produkcję hormonów, dlatego może stanowić jedną z naturalnych terapii wspomagających leczenie niepłodności.
Abhayanga stanowi też przygotowanie do innych terapii ajurwedyjskich (np. shirodhary).
Co najmniej 1,5 godz. przed masażem nie należy jeść obfitego posiłku; można wypić delikatną herbatę ziołową.
Po masażu należy wziąć ciepły prysznic bez użycia kosmetyków (aby przedłużyć działanie oleju) i najlepiej odpoczywać do końca dnia w cieple i spokoju. Nie należy pić w tej dzień alkoholu, ani narażać się na przeciągi i silne emocje.
Masaż trwa 1,5-2 godz.
Masaż całego ciała wykonywany przy użyciu drobnego proszku ziołowego. Wykonuje się w nim ruchy od zewnątrz do centrum ciała, odwrotnie niż w przypadku pozostałych masaży. Masaż ma działanie odchudzające i antycellulitowe, pobudza krążenie, ujędrnia skórę, oczyszcza i rozgrzewa.
Zalecany jest też osobom, które mają reakcję alergiczną na oleje lub w przypadku terapii, w których olej mógłby okazać się szkodliwy.
Masaż trwa 45 min. i wykonuje się go w serii 3, 5 lub 7-dniowej.
Grupa zabiegów polegących na utrzymywaniu ciepłego oleju w określonym miejscu ciała dzięki umieszczeniu go w pierścieniu zrobionym ze specjalnego ciasta, przygotowanego na bazie czarnej soczewicy. Zabiegi mają działanie punktowe i polecane są w leczeniu schorzeń kości i stawów. Ponadto wspomagają krążenie krwi, wzmacniają stawy i mięśnie.
- Kati vasti [kati wasti] – zabieg wykonywany w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. Zalecany przy rwie kulszowej, wypadaniu dysku, schorzeniach stawów biodrowych i sztywności kręgosłupa.
- Janu vasti [dźanu wasti] – zabieg wykonywany przy schorzeniach kolan. Pomaga przy zapaleniach stawów i ścięgien, zmniejsza opuchliznę, uleastycznia stawy.
Zabiegi trwają 45 min.-1 godz. i wykonuje się je w serii 3, 5 lub 7-dniowej.
Podczas każdego ze zjazdów będą odbywać się 4-godzinne bloki nauki, każdy podzielony na część teoretyczną i praktyczną (mniej więcej po połowie).
PROGRAM RAMOWY KURSU AJURWEDYJSKIEGO 2020-2022
Chcesz poznać szczegóły? Zostaw adres e-mail:
Informacje i zapisy
FB ➡ https://www.facebook.com/events/492553218280703/
📲 tel. (+48) 509 614 409
📧 e mail: sekretariat@odnowacentrum.pl
Wykładowcy
Poszerz swoją wiedzę.

Jeżeli masz pytania dotyczące kursu – zadzwoń do nas.