Terapia czaszkowo-krzyżowa – by w zdrowiu cieszyć się życiem

Nie ulega wątpliwości, że zdrowie jest podstawą dobrego samopoczucia, które z kolei motywuje do działania i pozwala czerpać życia jak najwięcej. Terapia czaszkowo-krzyżowa (craniosacralna) to rodzaj terapii manualnej, która jest całkowicie nieinwazyjna i polecana osobom w każdym wieku.

Terapia czaszkowo-krzyżowa – jak powstała i na czym polega

Na początku XX wieku amerykański osteopata William Sutherland zauważył, że szwy czaszkowe nie są ze sobą zrośnięte i poruszają się w rytm tętnienia płynu mózgowo-rdzeniowego. Rytm ten obejmuje swoim zasięgiem czaszkę (łac. cranium), kość krzyżową i całą tkankę łączną, a ograniczenie go może skutkować różnego rodzaju kłopotami zdrowotnymi.

Sutherland opracował więc model systemu wzajemnych napięć i zasad ich przenoszenia w układzie: czaszka – opona twarda – kość krzyżowa, by eliminować napięcia powstające w tkance łącznej, które zakłócają prawidłowe funkcjonowanie całego naszego organizmu.

Terapia craniosacralna zyskała akredytację Światowej Organizacji Zdrowia i od tamtej pory jest stosowana przez tysiące przeszkolonych terapeutów na całym świecie.

Jak wygląda zabieg terapii czaszkowo-krzyżowej

Jest to w zasadzie delikatny masaż manualny. Odpowiednie uciskanie w obrębie kości krzyżowej, miednicy, przepony, górnym otworze klatki piersiowej i kości czaszki przyczynia się do rozluźnienia struktur łącznotkankowych i uwolnienia wszelkich napięć. To wpływa na poprawę pracy wszystkich organów, w których znajduje się tkanka łączna, a więc zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, mięśniowo-kostnego, układu krążenia, limfatycznego, hormonalnego czy też oddechowego.

Czas terapii wynosi około 1 godziny. Odbywa się ona w spokojnej, relaksującej atmosferze. Podczas zabiegu pacjent leży zwykle w ubraniu na leżance. Po zakończonej terapii warto pozostać jeszcze przez kilka minut w pozycji leżącej, by poczuć zachodzące w ciele reakcje, odpocząć oraz uzupełnić płyny.

Kiedy warto poddać się terapii

Terapia czaszkowo-krzyżowa jest pomocna w leczeniu wielu schorzeń. Zaleca się ją pacjentom cierpiącym na zmiany zwyrodnieniowe i pourazowe bóle stawów obwodowych czy zespoły bólowe kręgosłupa. Pomocna jest w przypadku rwy kulszowej, skoliozy, wzmożonego napięcia mięśni, migren i bóli głowy.

Oprócz problemów z boleściami, za pomocą terapii craniosacralnej leczyć można zaburzenia chorobowe związane z psychiką człowieka: depresje, nerwice, traumy, nadpobudliwość, a także przemęczenie i zaburzenia snu.

Pomocna jest także w omdleniach oraz w poważnych stanach, takich jak urazy mózgu i rdzenia kręgowego, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, neuralgie. Masażem czaszkowo-krzyżowym leczy się także niewydolność żylną, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia miesiączkowania czy zespół jelita drażliwego, a także omdlenia i wiele innych.

Przeczytaj nasz poprzedni artykuł – „Bioenergoterapia – naturalny proces zdrowienia”.