Masaż tajski – od przyjemności do terapii

masaż tajski

Dobroczynne działanie masażu dobrze znane jest większości z nas. Jedni korzystają z niego dla czystej przyjemności (co również ma przecież działanie zdrowotne), inni – aby pozbyć się bólu czy długotrwałego napięcia.

Kiedyś zarezerwowany tylko dla członków rodziny królewskiej, obecnie dostępny dla każdego. Masaż tajski jest jedną z najpopularniejszych odmian masażu leczniczego na świecie. I nie ma w tym nic dziwnego – jest jednocześnie bardzo przyjemny i bardzo skuteczny.

Tradycyjna Medycyna Chińska

„Bierna joga” lub „joga dla leniwych” – tak często nazywany jest masaż tajski. A to dlatego, że masowana osoba przyjmuje w trakcie zabiegu szereg różnych pozycji kojarzonych z ćwiczeniami jogi. Masaż tajski polega właściwie na rytmicznym uciskaniu konkretnych, rozmieszczonych na całym ciele punktów. Dzięki temu osoba masowana pozbywa się tego, z czym zgłosiła się do terapeuty – napięć, stresu i bólu.

Dlatego też masaż tajski kwalifikuje się do tradycyjnego masażu terapeutycznego medycyny wschodniej. Dodatkowo przez to, że często wykonywany jest z użyciem olejków ziołowych, doskonale wpływa na skórę.

Masaż tajski polecany jest osobom spiętym i żyjącym pod wpływem nieustającego stresu, pozwala bowiem ukoić nerwy, rozluźnić się i zrelaksować. Poza tym znakomicie koi ból – jest to zatem masaż leczniczy i terapeutyczny w jednym.

Dlaczego masaż tajski?

Bierna joga nie bez powodu polecana jest w przypadku przemęczenia, braku energii czy pracy wykonywanej w obciążających pozycjach – wielogodzinnego stania, siedzenia czy pochylenia. Jest to masaż całego ciała, poprawiający kondycję fizyczną, co także świetnie wpływa na stan emocjonalny pacjenta.

Główne zalety masażu tajskiego to m.in. przyspieszanie przemiany materii, stymulacja krążenia, wzmocnienie układu odpornościowego, redukcja napięć, poprawa jędrności i elastyczności skóry, a także sił witalnych, co działa na pacjenta w sposób energetyzujący. Nie da się ukryć, że masaż tajski może mieć zatem wpływ na wiele aspektów zdrowia i życia człowieka.

Niejeden do wyboru

Masaż tajski to technika praktykowana od wieków, nic więc dziwnego, że przez te wszystkie lata doczekał się wielu odmian. Bardzo popularne są masaże na bazie pachnących olejków, działające dodatkowo aromaterapeutycznie, kojąco i uspokajająco. Ten rodzaj zabiegu polecany jest szczególnie osobom starszym, z problemami z koncentracją czy snem, a także osobom aktywnie uprawiającym sport – stanowi bowiem doskonałą formę regeneracji mięśni i zapobiega powstawaniu zakwasów i zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji. Masaż tajski zalecany jest także młodym mamom, które chcą wrócić do formy po okresie ciąży.

Również osoby zmagające się z nadwagą powinny postawić na bierną jogę, ponieważ ze względu na swoją dynamikę jest także doskonałym ćwiczeniem. Klasyczna odmiana masażu tajskiego zalecana jest również wszystkim cierpiącym z powodu migren, stanów zapalnych czy przykurczy mięśni i stawów.

Przeczytaj nasz poprzedni artykuł – Akupunktura – nie taki diabeł straszny