Kurs masażu ajurwedyjskiego - jak zostać terapeutą ajurwedyjskim? Ajurweda i terapia ajurwedyjska dla każdego

ajurweda kursCzym jest ajurweda?

Ajurweda, określana matką medycyny, jest jedną z najstarszych form leczenia. W 1979 roku została nawet uznana oficjalnie za system leczniczy, za koncepcję zdrowia i terapii przez Światową Organizację Zdrowia. Ta starohinduska sztuka leczenia skupia się przede wszystkim na zachowaniu pierwotnej równowagi organizmu, a więc samego zdrowia. Łączy ona aspekty fizyczne z psychologią i filozofią, tworząc razem nierozerwalną całość.

Ajurweda zrodziła się ponad 5 000 lat temu, na południowo - wschodnim wybrzeżu półwyspu Indyjskiego. Leczy ona zarówno choroby fizyczne, jak również i psychiczne. Rodząc się, noworodek ma w pełni zachowaną pierwotną równowagę organizmu, ale wraz z upływem czasu, w wyniku niezdrowego trybu życia, nieodpowiedniej diety, braku snu czy nadmiaru stresu, ta równowaga zostaje zachwiana. Ajurweda zakłada, iż człowiek jest energią, dlatego też, aby żył i był zdrowy oraz szczęśliwy, musi tą prawidłową energię zachować. Na zdrowie składa się niepowtarzalna równowaga w formie - pitha, vatha i kapha. Ajurweda pokazuje, iż zdrowy umysł, to zdrowe ciało i na tym właśnie powinien każdy z nas skupić się w sposób szczególny.

Masaż ajurwedyjski - stan równowagi między ciałem a duszą

Oprócz zdrowej diety, aktywności, spokoju i redukcji stresu, istotnym elementem wpływającym na stan umysłu i ciała jest masaż i terapia ajurwedyjska. Składa się na niego zarówno masaż całego ciała, jak również i masaż głowy. W wykonywaniu masażu istotne znaczenie ma sama technika, jak również i zastosowanie odpowiednich olejów naturalnych, ziołowych. W trakcie zabiegów ajurwedyjskich, kluczowe znaczenie odgrywa zniwelowanie napięcia mięśniowego, zregenerowanie tkanek, a poprzez stymulację, działanie na odpowiednie punkty witalne. Zawsze masaż ajurwedyjski abhyanga dobierany jest indywidualnie do każdego pacjenta. Decydując się na terapię i zabieg ajurwedyjski, można wprowadzić ciało w stan totalnej równowagi i przywrócenia siły energetycznej, która rządzi ciałem, co wpływa i na aspekt emocjonalny, na całą sferę fizyczną i połączoną z nią sferę psychiczną.

Kurs masażu ajurwedyjskiego - jak zostać terapeutą ajurwedyjskim?

Profesjonalne kursy dotyczące poszczególnych technik masażu, ale i samego zdobycia wiedzy teoretycznej i praktycznej w kwestii terapii ayurveda, cieszą się bardzo dużą popularnością. Związane jest to przede wszystkim z coraz to większym zainteresowaniem medycyną naturalną, z której to korzysta coraz większy odsetek osób. Lekarze ajurwedyjscy cieszą się dobrymi opiniami na całym świecie. Działaniami wspomagającymi leczenie są rozmaite masaże i terapie, które pozwalają się relaksować, wyciszyć i zyskać równowagę energetyczną. Praktyki ajurwedyjskie służą wpłynięciu pozytywnie na umysł i duszę, a jednocześnie też i na sferę fizyczną. Są one doskonałe przy konkretnych problemach zdrowotnych, pozwalają pomóc w zapobieganiu licznym stanom chorobowym. Wiedza o ajurwedzie to doskonały sposób i na zrozumienie swojego ciała, ale poprzez takie kursy, przekazanie jej innym osobom w formie leczenia określonych objawów somatycznych czy konkretnych stanów chorobowych.

Naturalna medycyna holistyczna pochodząca z południowych Indii

Brak odpowiedniej energii w poszczególnych narządach i układach, oznacza zakłócenie w ich funkcjonowaniu. Poprzez zmianę trybu życia pacjenta, poprzez pracę z ciałem w formie masażu, poprzez działanie, które pobudza krążenie, można znacząco wpłynąć na funkcjonowanie całego organizmu, zarówno pod względem fizycznym, jak również i psychicznym. Odpowiednie masaże i zabiegi mają ogromne znaczenie w kwestii naturalnego podejścia do zdrowienia i zyskania doskonałego samopoczucia, posiadania energii i chęci do życia.

terapia ajurwedyjskaAbhyanga - jak nauczyć się ją stosować w życiu?

Abhyanga jest to najbardziej popularna forma masowania ciała na poziomie fizycznym, ale wpływająca i na poziom psychiczny człowieka. Poprzez wykorzystanie ciepłego oleju, zrobienie odpowiedniej atmosfery, a także i posłużenie się wiedzą w zakresie masażu ajurwedyjskiego, można uzyskać równowagę, dzięki której to możliwe jest bycie szczęśliwym, zdrowym i spełnionym człowiekiem. W trakcie kursów, decydując się na zostanie terapeutą ajurwedyjskim, każdy zjazd pozwala bliżej zrozumieć ajurwedę, dalej wykorzystując jej podejście i działanie w swoim życiu. Ajurweda jest pomocna w diagnostyce danych osób, a sama abhyanga jako masaż, stanowi już stricte leczenie stanów, które wymagają niejako ,,naprawy".

Shirodhara i shiroabhyanga - jedne z zabiegów ajurwedy

Wśród licznych zabiegów ajurwedy, bardzo dużą popularnością cieszy się między innymi shirodhara, która to polega na masażu głowy, z wykorzystaniem odpowiednich technik masażu i polewaniem czoła specjalnym, ciepłym olejem. Obok niego, popularna jest również m.in shiroabhyanga, która również polega na masowaniu głowy, twarzy i szyi, oddziaływując na wszelkie organy zmysłów.

Zdrowie to stan pełnej równowagi - jak nauczyć się pomagać poprzez masaż ajurwedyjski

Utrzymanie odpowiedniego stanu równowagi, to niewątpliwie jeden z kluczowych elementów, jeśli w grę wchodzi zdrowie i szczęście, a ajurweda i pomoc terapeuty ajurwedyjskiego w tym zakresie, to właśnie jest w stanie zagwarantować. Kursy na terapeutów organizowane są na najwyższym poziomie przez instytut - ODNOWA CENTRUM REFLEKSOTERAPII, którzy to zapraszają na zajęcia uczestników z całej Polski. W trakcie trwania kursów, wszyscy dowiedzą się, czym jest panchakarma, co oznaczają słowa nadi, marma, vata czy pitta. Każdy zdobędzie maksymalną wiedzę teoretyczną, jak również i praktyczną, mogąc dalej wykorzystać ją w życiu. Chcąc zostać terapeutą ajurwedyjskim, można umówić się na konsultację, a następnie zapisać się na sam kurs, który z pewnością stanie się źródłem wiedzy teoretycznej i praktycznej - jak uruchomić swobodny przepływ energii i zyskać pełnię równowagi między ciałem, a umysłem.