Jaka jest dosza PITTA i ile jest w niej ognia?

terapia ajurwedyjskaObserwując ogień, dostrzegamy dwoistość tego żywiołu. Kiedy ogień się tli, jego właściwości są ledwo dostrzegalne. Nie można się przy nim ogrzać, oświetlić przestrzeni, ani przygotować posiłku. Jednak kiedy ogień wymknie się spod kontroli i stanie się wielkim płomieniem, może być niebezpieczny. Może wywołać pożar i wielkie szkody. Widzimy wtedy, jaki jest dla nas groźny.

Zauważamy, że i niewielki płomień, i olbrzymi pożar, nie jest adekwatny do potrzeb człowieka. Ogień w równowadze będzie dla nas pożyteczny i będziemy mogli go wykorzystać dla naszego dobra.

Pitta i jej energia życiowa

Tak samo jest z doszą PITTA, która ma właściwości ognia (agni). Ten ogień to nasza energia życiowa. Musi być w równowadze, abyśmy byli zdrowi. Pitta jest odpowiedzialna za wszystkie aspekty gorąca, lekkości i koloru w ciele. Jej nazwa oznacza gorąco lub energię.

Dosza ta reguluje w ciele metabolizm, trawienie, hormony i enzymy. Utrzymuje w ciele właściwą temperaturę oraz trawi pokarm. Nasyca kolorem naszą skórę i krew, nadaje ciału formę. Dzięki niej nasza skóra błyszczy, serce jest zdrowe i mamy energię życiową.

Pitta odpowiedzialna jest także za nasz intelekt, mądrość, postrzeganie, poglądy, męstwo, pewność siebie i odwagę.

Jak można określić doszę Pitta?

Osoby z dominującą doszą Pitta są średniego wzrostu i mają typową budowę ciała. Ich mięśnie są średnio rozwinięte i rzadko tracą lub przybierają dużo na wadze.

Skóra jest często czerwonego lub miedzianego zabarwienia, mogą występować piegi i pieprzyki. Włosy najczęściej jasne lub rudawe z tendencją do łysienia, lub siwienia.

Osoby takie bardzo często się pocą i nie przepadają za gorącym klimatem.

Mają silny apetyt, metabolizm i trawienie, a także bardzo wysokie libido.

Patrząc na cechy mentalne i emocjonalne Pitty, to wyróżnia się wysoka inteligencja, uważność, wysoka koncentracja, dobra pamięć, oraz zdolność logicznego, wnikliwego rozpoznania sytuacji.

Ich umysł stale pracuje, bywają dobrymi mówcami i mają zdolności przywódcze i organizacyjne.

Do ludzi o tych cechach inne osoby będą chętnie lgnąć, tym bardziej że posiadają one dużą charyzmę.

Pitta uwielbia porządek i rutynę. Wszystko musi być na swoim miejscu i utrzymywane w schludny sposób. Ubrania, książki, rzeczy osobiste, wszystko to ma swoje określone miejsce.

Ale często Pitty posiadają osobowość kontrolującą i dominującą ze skłonnościami do porównywania, rywalizacji. Są skrupulatne i perfekcyjne ze tendencją do krytykanctwa i osądzania.

pittaNa co Pitta powinna zwrócić uwagę?

Dolegliwości fizyczne Pitty bywają związane z ciepłem i zasadą ognia. Stany gorączkowe, choroby zapalne, niestrawność, nadmierny głód, żółtaczka, obfite pocenie się, pokrzywka, wysypki, owrzodzenia, piekące oczy, zapalenie okrężnicy oraz bóle gardła. Wszystkie te problemy wynikają ze stanu zapalnego i nadmiaru Pitta.

Częstymi przyczynami zaostrzenia się   jest zła dieta. Jedzenie zbyt pikantnych, ostrych, kwaśnych, słonych, gorących i tłustych pokarmów jest niewskazane dla tej doszy.

Również polecana jest regularność posiłków oraz jedzenie, gdy czujemy głód.

Gniew, lęk, depresja, stres, presja i zmęczenie również zaburzają doszę Pitta. Tak jak długie przebywanie na słońcu i w upale. Dlatego lato jest najtrudniejszą porą roku dla tej doszy. Stajemy się wtedy drażliwi, nadpobudliwi i rozzłoszczeni. Łatwo jest wtedy wzniecić pożar  i wybuchnąć.

Aby zrównoważyć doszę Pitta, potrzebne jest uspokojenie i ostudzenie. Wieczorny spacer nad rzeką lub morzem na pewno uspokoi.

Jaka dieta jest właściwa dla doszy Pitta?

Powinniśmy unikać nadmiernego ciepła, nadmiaru oleju, ograniczyć jedzenie soli i rozgrzewających potraw i przypraw. Dobre jest jedzenie potraw schładzających oraz ćwiczenia.

Korzystajmy także z zabiegów, które regulują Pittę. Dobrze działa lecznicze przeczyszczenie, które usuwa Pittę z żołądka i dwunastnicy. A także specjalny zabieg polewania głowy mlekiem lub wodą.

Kiedy natomiast Pitta jest osłabiona, następuje osłabienie siły trawienia i obniżenie temperatury ciała.  Skóra traci kolor i blask oraz pojawia się nadwrażliwość na chłód.

Należy wtedy wzmacniać Pittę jedząc produkty ostre, pikantne, słone i rozgrzewające.

Pamiętajmy jednak, że chcąc utrzymać Pittę w balansie, powinniśmy jeść potrawy o smaku słodkim, gorzkim i cierpkim.

Ogólne zalecenia dietetyczne dla Pitta:

  • 50% pełnych ziaren; chleb z pełnego ziarna, płatki, gotowane ziarna
  • 20% białka: fasole (oprócz soczewicy), tofu, twaróg, ser ricotta, surowe mleko, białka jaj, kurczak, indyk (tylko mięso białe), krewetki, królik, sarnina.
  • 20-30% warzyw z opcjonalnym dodatkiem 10% świeżych owoców

W literaturze ajurwedyjskiej znajdziemy szczegółowe tabele z zalecanymi i niezalecanymi produktami i przyprawami. Należy jednak pamiętać o konsultacji dietetyka ajurwedyjskiego przed wyborem swojej indywidualnej diety.

co sprzyja pittyCo sprzyja doszy Pitta?

Kolory sprzyjające doszy Pitta muszą być chłodne i łagodne. Doskonałe są biel, błękity i purpury oraz fiolety w połączeniu ze srebrem, oraz kolorami błękitno-zielonymi. Trzeba uważać na czerwienie i pomarańcz, a także ograniczyć używanie żółci i kolorów złotych. Nie wskazany jest też kolor czarny.

Przy pogorszeniu stanu Pitta należy używać czerwonego koralowca lub pereł. Ich chłodząca energia pomaga w zaburzeniach, takich jak: złość, stany zapalne, nadkwasota.

Cechy Pitta można łagodzić również zapachami chłodzącymi, uspokajającymi i słodkimi: drzewo sandałowe, jaśmin, róża, pelargonia pachnąca, koper włoski, mięta pieprzowa, gardenia, lotos, lawenda, szafran, lilia, irys.

Wszystkie osoby, które odnajdują w tym opisie swoje charakterystyczne cechy, doskonale wiedzą, jak potężną energią jest ogień. Umiejętnie balansowany daje nam niesamowitą energię życiową. Lecz gdy wymknie się spod kontroli, może nas spalić.

Nie jest trudno kontrolować swój ogień. Obserwujmy się uważnie i reagujmy odpowiednio do sytuacji. Ogień to życie i tak powinniśmy do niego podchodzić. Czasami potrzebujemy większego płomienia w życiu. Nie bójmy się naszej natury.

Masaż ajurwedyjski Gdańsk - OdNowa Centrum